Wynik II tury wyborów prezydenckich 2015 w Konstantynowie Łódzkim

+2 --- głosy oddane korespondencyjnie

+1 ---              -- II --

-1 --- karta nie wrzucona do urny

....................................................................................................................................................................................

Młodzi wybrali Andrzeja Dudę      

                        GPC Nr. 1124 26-05-2015

Wyniki badań pokazują jednoznacznie, że Andrzej Duda zaskarbił sobie sympatię ludzi młodych. Aż 60,8 proc. osób w wieku 18–29 lat oddało głos na kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
To, że Komorowski przegra te wybory, było oczywiste od co najmniej trzech tygodni. Co ciekawe wbrew temu, co mówią główne media, pękł podział Polski na Kongresówkę i Galicję, mówi dr Wojciech Jabłoński. Jako przykład podaje województwa mazowieckie i śląskie. W mazowieckim we wszystkich okręgach, z wyjątkiem Warszawy, zwyciężył Andrzej Duda. Kandydat PiS u tylko nieznacznie przegrał również na Śląsku, który do tej pory był matecznikiem Platformy. – Tam wynik pół na pół to porażka Komorowskiego – mówi Jabłoński. Podaje również przykład z Pomorza, gdzie Komorowski zdobył 59 proc. poparcia – W tym okręgu taki wynik to słabizna – mówi nam Jabłoński. Jego zdaniem Duda skutecznie przekonał ludzi do zmiany. – Polacy mają już dość legend budowanych na styropianie. Widać, że w Polsce nastąpił przełom i okazało się, że elektorat, który był skazywany na marginalizację, jest w stanie przegłosować i wybrać swojego prezydenta – podkreśla Jabłoński. Jego zdaniem kluczową rolę odegrali ludzie młodzi zorganizowani w internecie. Jego słowa potwierdzają statystyki.
Kandydat PiS u w grupie wiekowej 18–29 lat zdobył 60,8 proc. Duda zwyciężył też w grupie 40–49, przekonując do siebie 50,8 proc. z nich. Wśród osób w wieku 50–59 jego przewaga była większa (53,8 proc.). Duda był popularniejszy w kategorii osób mających więcej niż 60 lat (52 proc. poparcia). Komorowski zwyciężył jedynie w kategorii wiekowej 30–39 lat, gdzie zdobył 51,6 proc. głosów.
Według oficjalnych statystyk Andrzej Duda w skali kraju zdobył 51,55 proc. Różnica między kandydatami wyniosła nieco ponad 500 tys. głosów. Największą przewagę Andrzej Duda osiągnął w województwie podkarpackim, gdzie zdobył 71,74 proc. głosów.
W powiecie leżajskim prezydent elekt zdobył 84,59 proc. głosów. Jeśli chodzi o poszczególne komisje, bezkonkurencyjna była Wola Rusinowska (okolice Tarnobrzega), gdzie Duda zdobył 95,84 proc. głosów. Jednomyślnie opowiedziały za nim się gminy Chrzanów i Godziszów (odpowiednio 95,08 i 94,2 proc. głosów).
Komorowski najlepszy był na zachodzie. Największą przewagą wygrał w województwie lubuskim, gdzie zdobył nieco ponad 60 proc. głosów. Co ciekawe, Duda zwyciężył również w części dużych miast, w których rządzą politycy PO, np. w Lublinie, Radomiu, Płocku, Białymstoku. Jak zwykle Bronisław Komorowski mógł liczyć na swój żelazny elektorat siedzący w więzieniach. W aresztach śledczych i zakładach karnych PBK uzyskał 82,7 proc. głosów, a Andrzej Duda – 14,8 proc.

...................................................................................................................................................................................